Αποχαιρετισμός …

Οι Απολυτήριες Εξετάσεις περιόδου Ιουνίου 2022 ολοκληρώθηκαν στο Εσπερινό Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας και οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου είχαν κάθε λόγο να γιορτάσουν την ευόδωση της απόφασης που πήραν πριν από τρία χρόνια να συνεχίσουν τις σπουδές τους στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, οι περισσότεροι/ες ύστερα από μακροχρόνια διακοπή.

Η Αποχαιρετιστήρια Τελετή πραγματοποιήθηκε στη σχολική μας μονάδα την Πέμπτη 16 Ιουνίου 2022, όπως άρμοζε σε όσες και όσους παίρνουν δύσκολες αποφάσεις στη ζωή τους και με τον αγώνα τους συναντούν κάποια ημέρα τη δικαίωση των κόπων τους.

Όμως μέσα στο κλίμα της χαράς, του γλεντιού και της ξεγνοιασιάς οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας δεν ξέχασαν τους συνανθρώπους μας που δοκιμάζονται. Με δική τους πρωτοβουλία, συγκεντρώθηκε χρηματικό ποσό για το Κοινωφελές Ίδρυμα «Χριστιανική Στέγη Κοριτσιού Αγία Άννα» (http://idryma-agianna.gr/) που εδρεύει στην οδό Ανοίξεως 24 στη Νέα Κηφισιά και το οποίο προσφέρει στέγη, ενδιαίτηση, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, συμβουλευτική και συναισθηματική υποστήριξη σε ανήλικα κορίτσια (04 έως 18 ετών).

Αποχαιρετώντας με αγάπη, την οποία οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας γνωρίζουν πολύ καλά ότι είναι ειλικρινής, το εκπαιδευτικό προσωπικό του Εσπερινού Γυμνασίου Νέας Ιωνίας εύχεται στους απόφοιτους της Γ΄ Γυμνασίου “Καλή συνέχεια στις σπουδές σας και καλή τύχη στη ζωή σας”.