Αφιέρωμα στα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή (1922-2022)

Με λιγοστά μέσα αλλά με περίσσιο μεράκι, με υψηλή συγκίνηση για το παρελθόν αλλά με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία για το μέλλον, οι μαθήτριες και οι μαθητές της σχολικής μας μονάδας απέτισαν φόρο τιμής στην εκατονταετηρίδα της Μικρασιατικής Τραγωδίας.

Το Αφιέρωμα στα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή (1922-2022) επιμελήθηκε η φιλόλογός μας κα. Σκιούρη Μαρία, όπου μέσα από την παρουσίαση ντοκουμέντων και δρώμενων ξετυλίχθηκε όλο το εύρος της καταστροφής και της προσφυγιάς που την ακολούθησε.

Το Εσπερινό Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας θέλει να απευθύνει τα συγχαρητήριά του σε όλες και όλους τους συντελεστές του αφιερώματος, με την εκτίμηση ότι όλοι όσοι το παρακολουθήσαμε θα πρέπει να αισθανόμαστε τυχεροί καθώς γίναμε κοινωνοί του πόνου για τον ξεριζωμό από τις  “λησμονημένες πατρίδες”.