Δωρεάν πρόσβαση στην πλατφόρμα ταινιών για σχολεία CINEDU

Το Εσπερινό Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας εκκινεί τη συνεργασία του με το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου και την πλατφόρμα streaming ταινιών CINEDU.

Η CINEDU αποτελεί μία ψηφιακή πλατφόρμα κινηματογραφικών ταινιών για σχολεία, σχεδιασμένη να συστήσει τον κινηματογράφο ως εκπαιδευτικό εργαλείο, παρέχοντας δωρεάν πρόσβαση στους εκπαιδευτικούς και τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου μας, σε έναν κατάλογο τουλάχιστον 92 σύγχρονων ταινιών, ελληνικής, ευρωπαϊκής αλλά και διεθνούς παραγωγής, μικρού και μεγάλου μήκους, ντοκιμαντέρ και animation, κατάλληλων για τις σχολικές ανάγκες, καθώς και σε εκπαιδευτικό υλικό, ειδικά διαμορφωμένο για χρήση στο πλαίσιο των σχολικών μαθημάτων.

Το περιεχόμενο της CINEDU είναι διαθέσιμο δωρεάν για τους εκπαιδευτικούς και τους/τις μαθητές/τριες του σχολείου μας, ενώ για τη λήψη των κωδικών, οι μαθητές/τριες του Εσπερινού Γυμνασίου Νέας Ιωνίας μπορούν να απευθύνονται στη Διεύθυνση του σχολείου.

Για περισσότερες πληροφορίες για την πλατφόρμα CINEDU στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: https://www.cinedu-gfc.gr/