Λαογραφική βραδιά

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου Νέας Ιωνίας, υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου της σχολικής μας μονάδας κας. Σκιούρη Μαρίας, θύμισαν στους παλαιότερους και γνώρισαν στους νεότερους στοιχεία από τη ζωή στην ύπαιθρο κάποιων περασμένων καιρών.

Αντικείμενα καθημερινής χρήσης, έργα απαράμιλλης λαϊκής τέχνης καθώς και ¨τεχνολογικά¨ επιτεύγματα του περασμένου αιώνα βγήκαν στο φως και εκτέθηκαν στο αμφιθέατρο του σχολείου μας το οποίο για μια βραδιά διεκδίκησε με αξιώσεις την αίγλη ενός λαογραφικού μουσείου.

Η λαογραφία αποτελεί επιστήμη η οποία μελετά τον παραδοσιακό ή όπως αλλιώς αναφέρεται τον λαϊκό πολιτισμό. Οι θεωρητικές βάσεις της τέθηκαν τον 19ο αιώνα όταν δημιουργήθηκαν και οι πρώτες λαογραφικές συλλογές οι οποίες παρουσίαζαν τον παραδοσιακό πολιτισμό ως κατάλοιπο του παρελθόντος, στοιχείο αποκομμένο και μη εξελίξιμο.

Πλέον η σύγχρονη λαογραφική θεώρηση υποστηρίζει ότι ο παραδοσιακός πολιτισμός είναι δυναμικός και τα στοιχεία του δεν επιβιώνουν απλώς στο περιθώριο της σύγχρονης κοινωνίας αλλά μεταλλάσσονται.

Το Εσπερινό Γυμνάσιο θέλει να εκφράσει τα συγχαρητήριά του σε όλες και όλους τους συντελεστές αυτής της ξεχωριστής πρωτοβουλίας και εκδήλωσης.